Neviem, kde to ľudia berú, ale často počujem alebo čítam od vzduchovkárov „Moja vzduchovka prestrelí aj dosku“ alebo sa ma pýtajú, či vzduchovka prestrelí aj dosku a akú hrubú? Sám som to nikdy cielene neskúšal a príde mi to ako hlúposť riešiť dosku. Sú predsa exaktnejšie spôsoby, ako overiť silu vzduchovky.
Ako malý chlapec som strieľal na prázdninách zo vzduchovky tak, že sme si pripnuli papierový terč na stodolu pripínačkami. Keď sme ho dávali dole, pod ním boli natlačené diabolky v doske. Iste, kedysi boli Slavie vyrábané v limite 7,5 J a kto vie, koľko ich mala tá naša stará reálne. Ale nikdy sme sa nesnažili drevené obitie stodoly prestreliť a považovali sme za samozrejmé, že doska diabolku zastaví.
Keď som si robil svoj lapač diaboliek, tak ma zaujímalo, ako je to s razanciou mojej zbrane a otestoval som si ju na drevovláknitej doske. Dosť ma prekvapilo, že ak sa mi podarí na jedno miesto umiestniť viac striel, tak to dosku postupne prerazí. Musel som dať dve OSB dosky a medzi ne ďalšiu vrstvu so zberačom deformovaných diaboliek. V takom prípade ma prieraznosť vzduchovky skôr hnevala. Hlavne keď sa snažím pri streľbe na terče triafať na jedno miesto. Pri tréningu aj zastreľovaní zbrane s novým druhom diaboliek.
Viem si predstaviť, kedy by diabolka prestrelila dvaapol centimetrovú dosku. Keby mala silnú strunu. Vzduchovky však majú jeden problém. Čím je silnejšia, tým je menej presná. Skrátka hmotnosť strely a jej ráž sú stavané na istú medznú rýchlosť, ktorou opúšťajú hlaveň a pri výraznej odchýlke sa aj strela odchýli od ideálnej balistickej dráhy. No a potom mierte na cieľ s takouto vzduchovkou.
Maximálna rýchlosť strely a teda aj jej celková energia je u nás limitovaná, tak ako v iných štátoch, zákonom. Pre vzduchovky, na ktoré nepotrebujete zbrojný preukaz, je táto hodnota na Slovensku 15 J (Joule – džaulov). Pre porovnanie v Českej republike je to 16 J, v Nemecku 7,5 J a v Španielsku, kde vyrábajú vzduchovky viacerí výrobcovia, je tento limit na hodnote 25 J. Energia strely je súčinom hmotnosti diabolky a jej rýchlosti. Inými slovami ľahká diabolka bude mať nižšiu energiu (a aj dostrel), ťažšia diabolka vyššiu energiu (a aj dostrel). Všimnite si, že nehovorím nič o presnosti ani iných veličinách dráhy diabolky.
Často počuť medzi vzduchovkármi ponosy, že staré Slávie sú slabé. Vyrábali sa v dobách, kedy platil limit 7,5 Joule. A kedy sa vzduchovky používali na terčovú streľbu na vzdialenosť 10 m. Kto s nimi strieľa iste potvrdí, že na túto vzdialenosť sú Slavie, ktoré sú v dobrom stave, presné aj dnes. Pravda, nesmiete chcieť strieľať a triafať s nimi na tridsať metrov. Na túto vzdialenosť je predsa len treba silnejšiu zbraň, blížiacu sa svojím výkonom súčasnému limitu 15 J.
A kto strieľal so silnejšou vzduchovkou (na strelnici prirodzene) tak vie, že s presnosťou je opäť problém. Nie len spätný ráz, ale aj dopredný, spojený s dopadom piesta na prednú stenu valca treba brať do úvahy a k tomu dĺžku hlavne, hmotnosť strely a úsťovú rýchlosť. Skrátka dobrá vzduchovka nemá čo prestreľovať dosku. Bolo by to zbytočné a znižovalo by to presnosť streľby na blízku aj väčšiu vzdialenosť.
ľahká diabolka bude mať nižšiu energiu (a aj dostrel),
ťažšia diabolka vyššiu energiu (a aj dostrel)
komentár
z tej istej zbrane
ľahká diabolka bude mať zase vyššiu rýchlosť.
energia je porovnateľná s ťažšou diabolkou
Vzduchovka pracuje v prostredí obmedzených zdrojov. Tou je celková povolená energia. Všetky hodnoty sú ňou zhora obmedzené. A preto je potrebné všetky údaje brať z intervalu energiou obmezenou.