Kde môžete strieľať so vzduchovkou

Vzduchovka, či už krátka pištoľ alebo dlhá puška, je relatívne ľahko dostupná a kúpiť si ju môže prakticky každý. Používať ju, teda strieľať z nej, ale nemôžete úplne vždy a úplne všade. Upravujú to príslušné predpisy a aby sme sa vyhli možným problémom, je dobré ich poznať a dodržiavať. Pre svoju aj iných ľudí bezpečnosť.

Hoci mnoho ľudí môže považovať vzduchovku za hračku, najmä po skúsenostiach so Sláviou v detských rokoch a Zväzarmovských krúžkoch, je to zbraň. Nie len svojou konštrukciou, ale aj podľa zákona. Môžete namietať, že nie je schopná usmrtiť tak ako guľová zbraň, ale dokáže vážne poraniť aj človeka. Najmä preto, že súčasné vzduchovky majú u nás povolenú väčšiu silu (15 Joule), ako tomu bolo v minulosti podľa vtedy platných zákonov (7,5 J).

Ďalším dôvodom na obmedzenie, kde je možné vzduchovky používať, je ich tvar. V minulosti sa totiž používal prakticky jeden typ vzduchoviek, každý ju poznal a rozoznal. Dnešné vzduchovky však majú tvary rôzne, nie len v závislosti od krajiny pôvodu a výrobcov, ale tiež preto, že sa bežne vyrábajú v tvaroch imitácie vojenských pušiek a automatických zbraní všemožných značiek z celého sveta. Nie je problém si kúpiť vzduchovku v tvare kalašnikova. Viete si predstaviť, akú paniku by mohlo vyvolať medzi bežnými ľuďmi, keby sa medzi nimi objavil „strelec“ so vzduchovým kalašnikovom? Že je to vzduchovka by samozrejme vedel len on. A to by sa mohlo stať osudné aj jemu. Nejaký iný „uvedomelý občan“ alebo horlivý policajt by mohol proti nemu zasiahnuť skutočnou ostrou zbraňou s úmyslom ochrániť nevinných civilov.

Takže súčasne platný zákon o zbraniach, ktorý vzduchovky s celkovou energiou vystreleného náboja (diabolky) do 15 Joule zaraďuje do kategórie D (a tie s energiou presahujúcou povolený limit do kategórie C), dovoľuje ich použitie len na strelnice alebo súkromné pozemky tam, kde nedôjde k ohrozeniu majetku alebo zdravia ľudí. Takže zabudnite na streľbu v parku alebo na ulici. Na verejnom priestranstve dokonca nesmiete vzduchovku ani len niesť bez toho, že by bola v uzatvorenom puzdre. Či už v továrensky vyrábanom alebo v pôvodnom papierovom či inom obale. Skrátka zbraň nesmie byť vidieť, hoci môže byť každému jasné, že v tom obale nejaká je.

Keď máte svoju vlastnú záhradu a v nej si rozmiestnite terče, nesmiete strelou ohroziť svojich susedov a ich majetok (plot, okno, psa, sliepku) a to ani strelou odrazenou. Keď vystrelíte diabolku zo vzduchovky na svojom pozemku, musí na vašom pozemku aj skončiť. Nesmiete mieriť cez plot k susedom. A na vašom pozemku by ste mali strieľať oproti pevnej stene (vašej budovy), lapaču brokov (pred masívnou drevenou bariérou) alebo najlepšie ak máte svahovitý pozemok, tak proti svahu, aby strely končili v zemi.

Na to, kde strela skončí, musíte myslieť ešte skôr, ako namierite a potiahnete kohútik vzduchovky. Najmä ak mierite „do vzduchu“, teda smerom hore od zeme. Dolet diabolky v optimálnej balistickej krivke môže presiahnuť dvesto metrov. Síce na takú vzdialenosť jej energia skôr pripomína klepanie na dvere, ako strelu, ale stále je to projektil vystrelený zo zbrane. Ani vám by sa nepáčilo, keby po vás strieľal sused zo vzduchovky.

Preto musíte mať pri streľbe zo vzduchovky neustále na mysli bezpečnosť svojho okolia. Ak nie ste bezprostredne pred výstrelom, majte vzduchovku zaistenú. Či je vzduchovka nabitá alebo nie, vždy sa k nej správate, ako keby nabitá bola. Ak je natiahnutá a diabolka je v hlavni, ale z nejakého dôvodu sa nechystáte strieľať, neurobíte zle, ak ju „zlomíte“ a tak odložíte. Mierte len do zeme, nikdy nie na ľudí, nikdy nie mimo hranice svojho pozemku. Len tak sa vyhnete problémom so susedmi alebo zákonom.

právo

About the author

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.